ایلام

پنجشنبه 08 آبان 1399

نگاهی به اهداف احداث خانه های هلال در مناطق محروم استان ایلام / همزمان با هفته دولت ۱۸ خانه هلال جدید در مناطق روستایی استان ایلام افتتاح خواهد شد.

جمعیت هلال احمر در امر حوادث طبیعی متولی امدادونجات است و با هدف تسکین آلام بشری در کنار آسیب دیدگان حضور می‌یابد در این راستا و در جهت تحقق شعار «هر خانواده یک امدادگر» و اشاعه آموزش های همگانی برای مقابله و رویایی موثر در برابر حوادث و سوانح طبیعی، خانه های هلال در مناطق محروم استان افتتاح می شوند.

خدمات‌رسانی به مردم در مناطق محروم یکی از وظایف اصلی جمعیت هلال‌احمر است ، با توجه به اینکه امکان اینکه هلال احمر در همه مناطق روستایی و دهستان‌ها شعبه‌ داشته باشد و در این شعب نیرو مستقر کند وجود ندارد بنابراین با استفاده از خانه‌های هلال که به طور داوطلبانه اداره می‌شود، امکانات،  خدمات و آموزش های امدادی جمعیت  هلال‌احمر به روستاییان در مناطق محروم و روستایی ارائه می شود و خانه هلال، در حکم شعبه کوچکی از هلال احمر است که می تواند خدمات‌رسانی و امدادرسانی به مردم را شتاب دهد.
جمعیت هلال احمر، تلاش دارد تا در چند سال آینده در تمام روستاهای دارای ظرفیت، خانه هلال ایجاد کند، رویکرد هلال احمر در راه اندازی این خانه ها، زدن تابلو و ایجاد خانه خالی نیست زیرا با ایجاد خانه های هلال و ارائه آموزش های امدادی به دنبال آن هست که نیروی آموزش دیده و فعالی در اختیار داشته باشد که در زمان کوتاه در امدادرسانی حاضر شوند.
امدادگران و نجاتگران استان ایلام سالانه حوادث مختلف طبیعی و غیرطبیعی در سطح استان را امدادرسانی می‌کنند زیرا در حوادث روستاها آخرین مناطقی هستند که به آنجا امدادرسانی می‌شود و اگر آموزش به روستاییان داده شود میزان خسارت‌ها کاهش می‌یابد.
مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان ایلام گفت: هلال احمر قبل از مصوبه شورای عالی مدیریت بحران در حوزه های جوانان ، داوطلبان و امداد و نجات در روستاها و در قالب کانون های امداد روستایی حضور داشت اما برای اینکه کار در روستاها انسجام پیدا کند خانه های هلال شکل گرفت.
 
علی اصغر علی اکبری به فعالیت 27 خانه هلال روستایی درسطح استان اشاره کرد و گفت: همزمان با هفته دولت ۱۸ خانه هلال جدید در مناطق روستایی استان افتتاح خواهد شد.
علی اکبری به افتتاح نخستین خانه هلال در روستای سراب شهرستان ایوان به‌صورت ویدئوکنفرانس در هفته دولت و با حضور مسئولان کشوری و استانی اشاره کرد و افزود: ارائه آموزش های امدادی در مواقع بحران، پاسخگویی به نیاز روستائیان در امر امدادگری و آشنایی آنان به خوداتکایی در اقدامات امداد و نجات تا زمان حضور تیم‌های اعزامی از مراکز استانی و شهرستانی ضرورت وجود خانه‌های هلال در روستاها را دوچندان کرده است.
وی بیان کرد: در خانه‌های هلال روستایی کلاس‌های آموزش همگانی با تعداد هر کلاس ۱۰ نفر و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در چهار رده سنی کودکان(۸ تا ۱۲ سال)، نوجوانان (۱۳ تا ۱۸سال)، جوانان( ۱۹ تا ۳۵ سال) و بزرگسالان (بالای ۳۶ سال) برگزار می شود.
وی تاکید کرد: هر گروه از مردم، کارمند ، دستگاه ها ، NGOها و تشکل ها در صورت اعلام آمادگی کلاس های آموزش امداد و کمک های اولیه و آمادگی در برابر مخاطرات توسط این جمعیت برای آنها برگزار خواهد شد.
admin
تهیه کننده:

admin

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *